×

SIKÇA SORULAN SORULAR

İşitme Cihazı Nedir ?
İşitme cihazı temel olarak dış ortamdaki sesleri yükselterek hastanın duymasını sağlayan elektronik bir cihazdır.

Hangi Durumlarda Kullanılır ?
Hastada mevcut işitme kaybının ilaç ya da ameliyatla düzelme ihtimalinin olmadığı veya düzelme ihtimali olsa bile özellikle ameliyatların riskli bulunması durumunda işitme cihazı kullanılır.

İşitme kaybı nedir ?
İşitme hassasiyetindeki azalma, etraftaki sesleri algılamakta güçlük çekme, kulakta çınlama veya vızıldama gibi seslerin duyulması işitme kaybı olarak tanımlanmaktadır.

İşitme cihazı kulağı tembelleştirir mi ?
İşitme cihazlarının kulağı tembelleştirmesi ya da mevcut hastalığın ilerlemesine sebep olması gibi bir durum yoktur.

İşitme cihazını sürekli takmak mı gerekiyor?
İşitme Cihazı adaptasyon süreci bittikten sonra tüm gün boyunca kullanılmalıdır. Bu kişinin işitsel yeteneklerini sürekli olarak aynı seviyede tutmak için çok önemlidir.

İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?
İşitme kaybı genellikle bir arada yaşayan aile fertleri, iş ve arkadaş çevreleri tarafından fark edilir.İşitme kaybı olduğunu fark edip kabul eden son kişi genellikle işitme kayıplı bireyin kendisi olur. Televizyonun sesinin daha fazla açılması, sokakta sohbet etmede güçlük, arkadaş grupları ile yapılan sohbetlerde konuşmaları anlayamama ve buzdolabı, klima sesi gibi hafif seslerin duyulmaması genellikle ilk işaretler olur. 

İşitme Cihazı Tipleri nelerdir ?
Klasik kulak arkası modellerden kulak içerisine tamamen yerleştirilen ve hiç görünmeyen modellere kadar geniş bir model seçeneği mevcuttur.